ABLV likvidācija ekonomikai varētu maksāt apmēram 0.8% no IKP

27 Februāris, 2018 Vjačeslavs Dombrovskis Informācija medijiem

Bankas ABLV likvidācija Latvijas ekonomikai varētu maksāt apmēram 0.8% no IKP, lēš domnīcas Certus vadītājs, ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis.

ABLV ir finanšu pakalpojumu eksportētājs, tāpēc, ņemot vērā pasaules tendences un triecienu Latvijas finanšu sektora reputācijai, var prognozēt ka diez vai citas Latvijas bankas spēs pārņemt ABLV starptautiskus klientus.

Pēc Latvijas bankas datiem, finanšu pakalpojumu eksports 2016. gadā bija 446 miljoni eiro. Pieņemot, ka finanšu pakalpojumu eksports ir tieši proporcionāls nerezidentu noguldījumu apjomam, ABLV varētu būt apmēram trešdaļa (33.7%) no visiem nerezidentu depozītiem. Līdz ar to ABLV finanšu pakalpojumu eksports 2016. gadā varētu būt ap 150 miljoniem eiro. Salīdzinājumam, Latvijas Dzelzceļa pakalpojumu eksports 2016. gadā tika vērtēts 333 miljonu eiro apmērā.

2017. gadā Deloitte Latvia veica novērtējumu par starptautisko klientu (nerezidentu) segmenta pienesumu Latvijas IKP un nodarbinātībai. Sektora tiešais efekts uz IKP 2016. gadā bija 1.01%, un, izmantojot Eurostat aprēķināto multiplikatoru, tiek aplēsts ka starptautisko klientu segmenta kopējais efekts uz IKP bija 2.37% (592.4 milj. eiro). Pieņemot, ka ABLV ir apmēram trešdaļa no šis nozares, var secināt ka bankas likvidācija Latvijas ekonomikai izmaksās apmēram 0.8% no IKP.

Ņemot vērā, ka ABLV grupā bija nodarbināti 970 darbinieki, un, izmantojot Eurostat multiplikatoru finanšu nozarei, var secināt ka ABLV likvidācijas rezultātā tiks pazaudētas 2280 darba vietas

Par Certus:

Certus ir Latvijā pirmā domnīca, kas izveidota pateicoties tikai privātajam finansējumam. Tajā piedalās arī vairākās vadošās Latvijas tautsaimniecības nozares — farmācijas, IT, kokrūpniecības, finanšu, lauksaimniecības un citas.

Certus dalībnieki uzskata, ka Latvijai ir aktīvi jāstrādā pie konkurētspējas celšanas. Virzoties pa pašreizējo ceļu, Latvija nespēs pietuvoties Eiropas Savienības vidējam labklājības līmenim ātrāk nekā pēc 50 gadiem. Ekonomiskā izaugsme ir vienīgais risinājums.

Esam pārliecināti, ka Latvijas ekonomisko izaugsmi var panākt tikai kopīgiem spēkiem. Tāpēc mēs veidojam domnīcu, lai dialogā ar uzņēmējiem un publiskā sektora lēmumu pieņēmējiem radītu attīstības idejas, kas balstītas zināšanās un pieredzē. Idejas, kas var virzīt Latviju pa mērķtiecīgas izaugsmes ceļu, sabalansējot liberālas tirgus ekonomikas attīstības principus ar pārdomātu un fokusētu valsts atbalstu Latvijas tautsaimniecības nozaru attīstībai iekšēji un ārēji.

Papildu informācija: +371 29114482